Haziran-Temmuz-Ağustos

2008

KÖKSAV E-Bülten'e
Takdim


Prof.Dr. F. Sema Barutcu Özönder

KÖKSAV'ın Haziran, Temmuz ve Ağustos birleşik E-Bültenini ilginize sunuyorum. KÖKSAV E-Bülten'e gösterilen yoğun ilgi için ise teşekkürlerimizi bildirmeyi bu sayımızda da görev sayıyorum. KÖKSAV E-Bülten'in bu sayısında ülke ve dünya gündemini işgal eden konulara işaret eden öz yazıları ve KÖKSAV haberlerini, etkinlik ve duyurularını değerlendirmenize sunuyorum.

Saygılarımızla,


Haberler


Cumartesi Konuşmaları

get-involved

Bilim, Bilişim ve Teknoloji Dünyasından

get-involved
 
 

Irak'ta Türkmen Varlığı yok sayılmaya devam ediyor. Türk Dışişlerinin Irak'taki Türkmen toplumunun varlığının ve hukukunun korunması yolunda izlediği siyaset, Irak'ta Türkmen toplumu dışındaki herkese yarıyor.

KÖKSAV, "Irak'ta ABD Varlığı ve Sonrası" Toplantılarının ikincisini 21 Haziran 2008'de Konya'da, üçüncüsünü 18 Temmuz 2008'de İstanbul'da gerçekleştirdi. Toplantılarda Irak'ta Türkmen varlığının yok sayılarak bir Ortadoğu geleceğinin belirlenmesinin yalnızca Irak Türkmenlerini değil, Türkiye ve bölge ülkelerininin ve halklarının tamamını olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiş, ABD müdahalesi sonrasında bölgenin askerî güç dengesinin bozulduğu ve buna bağlı olarak Irak'taki sosyal hayatın standartların çok altında kaldığı, eğitim ve sağlık konularındaki sıkıntıların bütün Irak halklarına ve özellikle Irak Türkmen varlığına ciddî bir tehdit oluşturduğu ifade edilmiştir.


Hassas Konular

Yeni Bir Dünyanın Eşiğinde Kafkasya

Akyar

Ertelenen Kriz: Montrö - Akyar Ekseni


Gürcistan Krizi ve Montrö Sözleşmesi

Türkiye'nin Kafkas İstikrar Paktı Önerisi Kafkasya'daki Sorunlara Çözüm Teşkil Eder mi?

Ahmedinejad'ın Türkiye Ziyareti: İran ve Türkiye'nin Orta Doğu'ya İlgisi

Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi

Uygur Türklerine Olimpiyat Baskısı

2008-2009 Öğretim Yılı Sancılı Başlıyor

Sovyetler Birliği Sonrası Dönemde Asya'da Güvenlik ve İşbirliği Örgütleri: Türkiye'nin Konumuna Dair Dikkatler ve Değerlendirmeler


Etkinlikler, Duyurular

 

Künye

KÖKSAV
E-Bülten Haziran-Temmuz-Ağustos 2008
KÖK Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (KÖKSAV) merkezi ile yapacağınız her tür haberleşme için aşağıdaki adresi kullanınız:

Gülseren Sokak 13/9

06570 Maltepe Ankara TÜRKİYE

Tel: +90312 232 43 73

Faks: +90312 231 04 74

E-Posta: koksav@koksav.org.tr

Editör

İçerik

Tasarım

Copyright © 2008 KÖK Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı